Ekonomi

Hamas ile İsrail arasında tutuklu takası ‘an meselesi’

Katar Dışişleri Bakanı Al Thani, başkent Doha’da Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile basın toplantısı düzenledi.

AB yetkilisi Borrell ile Gazze’de ateşkes sağlanması konusunu görüştüklerini belirten Al Thani, “Gazze’de soykırım, açlık ve zorla yerinden edilme” gibi uygulamaları da görüştüklerini söyledi.

Savaşın durdurulmasının ve yardım girişi için insani koridorların açılmasının önemine işaret eden Al Thani, “Önceliğimiz acil ateşkes, Gazze Şeridi’ne yönelik tüm intikam ve ayrımsız saldırıların sona ermesi, soykırım, açlık ve zorla yerinden edilmedir. Gazze’ye yıllardır dayatılan uygulamalara son verilmesini istiyoruz.” “Bu, haksız kuşatmanın sonudur.” söz konusu.

‘Mahkum takası çok yakında’

Hamas ile İsrail arasında esir değişiminin yakın zamanda gerçekleşeceğine işaret eden Al Thani, “Hamas ile İsrail arasında esir değişimi konusunda önümüzde sadece ufak tefek zorluklar var.” dedi. dedi.

Al Thani, Gazze’ye yönelik ablukanın ve burada tutulan İsrailli rehinelerin kırılması konusunu da görüştüklerini belirterek, uluslararası topluma İsrail’in Gazze’de yaptığı katliamlara karşı tavır almaya çağrıda bulundu.

İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını yaklaşık 1,5 aydır sürdürdüğünü vurgulayan Al Thani, uluslararası toplumun durduramadığı saldırıların Gazze’de yarattığı insani, ahlaki ve hukuki felaketin devam ettiğine dikkat çekti. büyümek.

Al Sani ayrıca İsrail’i Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kararına uymaya, Gazze’ye yönelik baskınları durdurmaya ve insani koridorlar açmaya davet etti.

haberkadirli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu