Ekonomi

Alman ekonomisi yılın 3’üncü çeyreğinde yüzde 0,4 büyüdü

Almanya iktisadı, yılın üçüncü çeyreğinde bir evvelki çeyreğe kıyasla yüzde 0,4, geçen yılın birebir çeyreğine nazaran ise yüzde 1,3 büyüdü.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Alman iktisadına ait yılın üçüncü çeyreğini kapsayan sonuncu büyüme bilgilerini açıkladı. Buna nazaran, Almanya’da mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH), yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,4 arttı. Böylece Destatis, 28 Ekim’de öncü bilgilerle açıkladığı yüzde 0,3 büyümeyi 0,4’e revize etmiş oldu.

Destatis, devam eden Kovid-19 salgını, arz darboğazları, artan fiyatlar ve Ukrayna’daki savaş ile şiddetli global ekonomik şartlara karşın Alman iktisadının büyüdüğüne dikkati çekerek, yılın birinci üç çeyreğinde sırasıyla yüzde 0,8, yüzde 0,1 ve yüzde 0,4’lük GSYH artışı olduğunu kaydetti.

Ülkenin GSYH’si geçen yılın üçüncü çeyreğine nazaran ise yüzde 1,3 büyüme gösterdi.

Çeyreklik bazda ele alındığında, GSYH’ye bilhassa hane halkı tüketim harcamalarından olumlu katkı geldi. Üçüncü çeyrekte özel harcamalar bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 1 artarken, kamu harcamaları değişmedi. Makine ve ekipman harcamaları yüzde 2,7 artarken, inşaat yatırımlarında yüzde 1,4 düşüş gözlemlendi. Tıpkı periyotta mal ve hizmet ihracatı da yüzde 2,4 arttı.

Hükümet, iktisatta bu yıl yüzde 1,4 büyüme, gelecek yıl ise yüzde 0,4 daralma bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu